Další blog nebude o cestování do jiných zemích, ale díky koronaviru jsem se rozhodl zaměřit na tipy na výlety po České republice. Můj plán je následující. Udělat blog na díly, akorát zatím nevím, kolik dílů vznikne. Zaměření bude jak na výlety autem/pěšky, tak také na kole. S tím že pro cyklisty bych plánoval výlety s přehlednou mapou a možná bych
i trasy rozděloval podle náročnosti.
Ale pojďme se teď zaměřit na první díl, který jsem se rozhodl věnovat Šumavě, kde trávím volný čas už od dětství a dá se říct, že právě na Šumavě znám asi nejvíce míst, které mohu doporučit.
Hned bych začal takovou Šumavskou klasikou, kterou je výlet na Čertovo jezero. Doporučuji zaparkovat na parkovišti
u Skiareálu Špičák, protože není placené a k jezeru to není daleko (cca 2,5 km). No a pak už stačí vyrazit.
Já doporučuji jít chvíli do kopce po cyklostezce, až se dostanete k silnici, odkud odbočíte na žlutou turistickou, která vás dovede přímo až k jezeru. Cesta není nijak náročná, tedy může trvat 30 minut chůze. Takové malé doporučení,
cca 500 m od jezera je potok s malými vodopády, takže je slyšet od cesty (teda aspoň já ho vždy slyším). Takže kdo chce, může uhnout z turistické cesty doleva, k malým vodopádům. Mimochodem je to skvělé místo na focení a na zkoušení dlouhých expozic, prostě takové hřiště pro fotografy.
Malé vodopády před jezerem
Malé vodopády před jezerem
Čertovo jezero
Čertovo jezero
Od jezera máte pak spoustu možností kam dál. Můžete se vydat například do Železné Rudy. Což je pohodová cesta většinou pořád z kopce v lese. Druhá možnost, moje oblíbená, je vydat se hned k druhému jezeru - Černému. Ze začátku je cesta docela dost do kopce, ale nenechte se odradit. Hlavně na podzim je tato cesta fakt skvělá (viz. foto). Cestou k druhému jezeru se můžete ještě zastavit na rozhledně Špičák, ze které je opravdu pěkný výhled a neplatí se tam vstup. Dobré je, že od rozhledny už je to k Černému jezeru jenom z kopce, a tak cesta rychle uteče. Jinak vše je dobře značeno, takže se určitě neztratíte a jezero s rozhlednou určitě najdete.
Cesta od Čertovo jezera směr Špičák
Cesta od Čertovo jezera směr Špičák
Výhledy z rozhledny Špičák
Výhledy z rozhledny Špičák
Černé jezero
Černé jezero
Další místo, které mohu rozhodně doporučit, je vodopád Bílá strž. Podle turistických map je vodopád od Černého jezera 3,5 km. Jen tak mimochodem, kdyby si někdo chtěl udělat velký okruh, jako já na podzim, od Čertova jezera
k Černému a až na vodopád a zpět na Špičák je to přes 20 km. Takže takové malé doporučení na celodenní výlet.
Cesta k vodopádu
Cesta k vodopádu
Vodopád Bílá strž
Vodopád Bílá strž
Hlavně pro milovníky výhledů je tento další tip. Jedná se o kopec Pancíř, ze kterého je hlavně skvělý výhled na Javor, Špičák a okolní přírodu. Doporučují na Pancíři vyjít i na rozhlednu, která je sice placená, ale vstup stál asi 30 Kč a je z ní ještě lepší výhled do okolí.
Další tip na výlet je v okolí Železné Rudy. Je jím Ferdinandovo údolí. Taková pohraniční procházka pěkným lesem, ale to hlavní čeká na konci cesty. Asi 100 m za Německou hranicí je pěkné malé jezírko Obere Schwelle. Protože tam nechodí moc lidí, je to skvělé místo k odpočinku, takže mohu jedině doporučit.
A pojďme k dalšímu tipu. Jedná se o jezero Laka, které je docela malé ale za návštěvu stojí, i když okolní les díky kůrovci skoro žádný není. Cesta k jezeru z Železné Rudy je převážně pořád do kopce po asfaltové cyklostezce. Z centra Rudy je to nějakých 10 km, ale za tu procházku na čerstvém šumavském vzduchu to stojí. Druhá, trochu příjemnější cesta na jezero Laka, je z Prášil, kde mimo jiné doporučuji se zastavit v cukrárně Pampeliška (mají tam fakt dobrý zákusky). Jinak z Prášil je to k jezeru cca 8,5 km, ale díky zastávce v cukrárně bude cesta určitě příjemnější.
Přidám ještě posledních pár tipů, abych to moc nenatahoval. Dále doporučuji návštěvu dalšího šumavského jezera, tentokrát toho Prášilského. A když už budete u jezera, stojí za to si vyšlápnout ten hrozný kopec až na Poledník (jak já tu cestu nesnášel, když jsem byl malý). Pokud budete mít štěstí na pěkné počasí, je zaručené, že odměnou za výšlap kopce budou pěkné výhledy. A závěrečný bonusový tip na regeneraci je Roklanský potok, který je cca 6 km pod Poledníkem. Když jsem byl malý, tak vzpomínám na to, že jsme tam vždy s rodiči zastavili a odpočívali. Protože je tam prostě klid. Dokonce někdy došlo i na lehké koupání, ale bacha voda je fakt ledová.
A tímto bych ukončil první článek o cestování po ČR. Nerad bych totiž psal dlouhé články, protože pak by určitě každého odradilo spoustu textu. Další blog ze série cestování po České republice by mohl vyjít již za měsíc (mezi tím si můžete přečíst třeba můj článek o Islandu). Tak se nechte překvapit o čem bude, ale určitě se na Šumavu zase brzo dostane, protože jsem vám ještě neprozradil všechna skvělá místa a možná vám teda ani všechna neprozradím, aby tam pak třeba nebylo plno lidí. A jinak taky budu rád, pokud mi dáte nějaké doporučení, kam vyrazit anebo pokud mi dáte vědět o čem byste chtěli další články.
Ps.: omlouvám se, že všude jsou jenom podzimní fotky, ale prostě mám nejradši Šumavu na podzim. Hlavně kvůli tomu, že tam není moc lidí (takže né že teď tam všichni pojedete na podzim). A chybějící fotky, některých doporučených míst se budu snažit co nejdříve doplnit, protože jsem žádné u sebe nenašel.
Back to Top